Depreme Dayanıklı Çevre Dostu Beton Karışımı - EDCC

imyusyil

Site Yöneticisi
Personel
Mesajlar
108
Durum
Mezun
#1
University of British Columbia tarafından geliştirilen depreme dayanıklı, yeni fiber katkılı beton karışımı önümüzdeki aylarda Vancouver'da bir ortaokulun güçlendirmesinde kullanılacak.


Moleküler düzeyde tasarlanan karışım tıpkı çelik gibi güçlü, yumuşak ve sünek bir davranış sergiliyor. Böylece ince bir tabaka halinde kaplandığı yüzeylerin sismik dayanımını kayda değer şekilde arttırıyor.

Araştırmacılar tarafından çevre dostu sünek kompozit çimento karışımı (EDCC) olarak nitelendirilen malzeme, 2011 yılında Tohoku'yu (Japonya) vuran 9,0-9,1 büyüklüğündeki deprem baz alınarak test edildi. Testler sonucunda 10 mm EDCC malzeme ile kaplanan duvarlarda herhangi bir kırılarak dağılma gerçekleşmedi.

Yeni bir güçlendirme yöntemi olarak programa alınan EDCC'nin ilk gerçek hayattaki uygulaması Dr. Annie B. Jamieson Elementary School in Vancouver'da gerçekleştirilecek.

İçerisinde polimer esaslı fiber, uçucu kül ve diğer endüstriyel yan ürünlerin kullanıldığı karışımda çimento oranı ise yaklaşık olarak %70 seviyelerinde. Böylece sera gazı emisyonunda yaklaşık olarak %7 paya sahip çimento endüstrisi göz önüne alındığında ürün karbon salınımının azaltılmasına da katkı sağlıyor.